Ο ΠΑΟΚ πήρε «διπλό» στο Ηράκλειο

Στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Super League παρέμεινε ο ΠΑΟΚ, που έφυγε χωρίς απώλειες από το Ηράκλειο, όπου νίκησε με 3-1 τον ΟΦΗ.

Η νίκη δεν ήρθε εύκολα για τον «δικέφαλο», ο οποίος αντιμετώπισε δυσκολίες ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, καθώς μάλιστα ο ΟΦΗ πήρε προβάδισμα, ανοίγοντας το σκορ στο 21' με τον Παπαστεριανό.

Το γκολ αυτό προκάλεσε προσωρινή... παράλυση στον ΠΑΟΚ. Συνήλθε όμως  μετά από ένα 10λεπτο,  βγήκε στην επίθεση και κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Μπίσεσβαρ στο 37΄.

Πριν ολοκληρωθεί το ημίχρονο οι Θεσσαλονικείς πήραν προβάδισμα στο σκορ με τον Μάτος.

Στην επανάληψη, έναακόμη γκολ από τον Ζαμπά στο 53΄ έδωσε την ευκαιρία στους φιλοξενουμένους να διαχειριστούν το προβάδισμα των δύο τερμάτων και να φτάσουν σε σημαντική νίκη.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΟΦΗ: Στρέζος, Κυριακίδης, Κομεσίδης, Ποτουρίδης, Κοροβέσης, Νάστος, Παπαστεριανός, Ντίνας (54' Πλατέλλας), Νέιρα (65' Κουτσιανικούλης), Σασί (46' Αραβίδης), Βουό

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Βιεϊρίνια, Κάνιας (63' Βέρνμπλουμ), Μαουρίτσιο, Ζαμπά (69' Ουάρντα), Ελ Καντουρί, Μπίσεσβαρ (80' Σάκχοφ), Καρέλης