Οι Γάλλοι έστειλαν σπίτι τον Μέσι, 4-3 την Αργεντινή

Στο καλύτερο και πιό "παραγωγικό" ματς του Μουντιάλ μέχρι τώρα, η Γαλλία πέτυχε νίκη-θρίαμβο επί της Αργεντινής με 4-3 και πήρε την πρόκριση στους 8 της διοργάνωσης.

Η ομάδα του Μέσι, παρά τις εμφανείς αδυναμίες της στην άμυνα κι ενώ βθέθηκε να χάνει 4-2, αγωνίσθηκε με πάθος και προσπάθησε για τη μεγάλη ανατροπή, φθάνοντας κοντά στην ισοφάριση στις καθυστερήσεις.

Μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα ο 19χρονος Κιλιάν Εμπαπέ, που σημείωσε δύο γκολ και αποτελούσε διαρκή απειλή για την αργεντίνικη άμυνα.

Οι Γάλλοι άνοιξαν το σκορ στο 13' με εκτέλεση πέναλτι από τον Γκριεζμάν. Στη συνέχεια έδωσαν πολύ χώρο στην Αργεντινή και έδωσαν έμφαση στις αντεπιθέσεις,ποντάροντας στις αργές επιστροφές των  αντίπαλων χαφ.

Χωρίς να δημιουργήσουν ευκαιρίες, οι Λατινοαμερικάνοι ισπφάρισαν στο 41', με εκπληκτικό σουτ του Ντι Μαρία έξω από την περιοχή..

Κι ενώ οι Γάλλοι υπερείχαν σε όλους τους τομείς, νέο σοκ τους περίμενε στο εξκίνημα το β' ημιχρόνου: Σο 48΄, στην εξέλιξη στημένης φάσης ο Μέσι σούταρε, η μπάλα κόντραρε στον Μερκάδο, άλλαξε πορεία κι έγινε το 1-2!

Στα επόμενα λεπτά οι Γάλλοι... «έτρωγαν σίδερα», κυριάρχησαν απόλυτα στον αγωνιστικό χώρο και πολιόρκησαν την αντίπαλη εστία. Η πολιορκία απέφερε καρπούς - τρία γκολ μεσα σε 11 λεπτά!

Με εκπληκτικό σουτ του Παβάρ έγινε το2-2 στο 57΄. Στο 64' ο Εμπαπέ έκανε "πιρουέτες" στην περιοχή των Αργεντίνων και με  συρτό σουτ σημείωσε το 3-2.

Το ματς φήανηκε να κρίνεται όταν οι Γάλλοι σημεώσαν και τεταρτο γκολ  στο 68': Μια φοβερή επίθεση που ξεκίνησε από τον Λιορίς κι έφτασε στην εκτέλεση πάλι από τον Εμπαπέ,  χωρίς να ακουμπήσει την μπάλα αντίπαλος, κατέληξε σε γκολ.

Μια μεγάλη ευκαιρία από τον Μέσι καθώς μπαίναμε στο  τελευταίο δεκάλεπτο, ήταν σαν το σύνθημα για μια τελευταία απελπισμένη προσπάθεια των Αργεντίνων.

Με κεφαλιά του Αγκουέρο στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων έγινε το 4-3, που έδωσε δραματικό τόνο στο φινάλε.

Η ομάδα του Μέσι έφθασε μια ανάσα από την ισοφάριση στο τελευταία φάση του ματς, όταν ο Φάζιο σούταρε από τη γραμμή της μικρής περιοχής, στέλνοντας τη μπάλα άουτ.

Γαλλία (N. Ντεσάν): Λιορίς, Παβάρ, Βαράν, Ουμτιτί, Ερνάντες, Καντέ, Ματουϊντί(75΄Τολισό), Εμπαπέ(88΄Τοβέν), Πογκμπά, Γκριεζμάν(84΄Φεκίρ), Ζιρού

Αργεντινή (Χ. Σαμπάολι): Αρμάνι, Μερκάδο, Ρόχο(46΄Φάζιο), Οταμέντι, Ταγλιαφίκο, Μαστσεράνο, Μπανέγα, Ντι Μαρία, Πέρεζ(66΄Αγκουέρο), Παβόν(75΄Μέσα), Μέσι