Οι «νέοι» του Ολυμπιακού πήραν την πρόκριση με τον Αρη

Με τους τρείς νεοαποκτηθέντες στη σύνθεση του κι άλλους 4 από τη νεανική του ομάδα, ο Ολυμπιακός  νίκησε 2-0 τον ¨αρη στο Καραϊσκάκη και πέρασε στους 8 του Κυπέλου Ελλάδος, καθώς στο πρώτο ματς  στη Θεσσαλονίκη είχε πάρει ισοπαλία 1-1. Σκόρερ ο  Σισοκό στο 50' και ο Νικολάου στο 86'.

Στο πρωτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός έπειξε χωρίς νεύρο και με δυσκολίες στην ανάπτυξη, έχοντας απέναντι του έναν δύσκολο αντίπαλο.

Οι«ερυθρόλευκοι» απείλησαν σε δυό περιπτώσεις (25' Ανσαριφάρντ, 36' Σισοκό). Νωρίτερα όμως, στο 16',  είχαν κινδυνεύσει να βρεθουν πίσω στο σκορ, όταν ο Αρης απείλησε με τον Ντούνη.

Στο ξεκίνημα του β' ημιχρόνου, έφτασαν στο γκολ. Στο 50' ο Μανθάτης σέντραρε, ο Ανσαριφάρντ γύρισε την μπάλα προς τον Σισοκό, ο Γάλλος κοντρόλαρε με το στήθος και πλάσαρε σωστά.

Στο 65' ο Καρντόσο στάθηκε και πολλοστή φορά άτυχος, αφού το πλασέ του κατέληξε στο δοκάρι.

Ο Μπαργκάν με σουτ δίπλα από το δοκάρι ανησύχησε για πρώτη φορά τους γηπεδούχους στο 79' και για δεύτερη στο 82'. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να ακουστούν σφυρίγματα από την εξέδρα.

Το ματς τέλειωσε οριστικά στο 86', όταν ο Σεμπά εκτέλεσε κόρνερ και ο Νικολάου με κεφαλιά έκανε το 2-0.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Σπύρος Σελίμος (Λακωνίας)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ρέτσος, Φιγκέιρας - Τσουμάνης, Καπνίδης, Ντούνης

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πάουλο Μπέντο): Λεάλι, Παρέδες (80' Φιγκέιρας), Σισοκό, Ρέτσος, Νικολάου, Μπουχαλάκης, Μάρτινς (77' Ρομαό), Μανθάτης, Ελιουνούσι (71' Σεμπά), Ανσαριφάρντ, Καρντόσο.

ΑΡΗΣ (Νίκος Αναστόπουλος): Αναγνωστόπουλος, Τζανακάκης, Τσουμάνης, Χαριτωνίδης, Σόουζα, Νέτο (87' Καρβούνης), Ντούνης (75' Παυλίδης), Πίτου Γκαρσία, Καπνίδης, Μακουτά (69' Ανάκογλου), Μπαργκάν