Ολική ανατροπή το Βέλγιο, 3-2 στο 94' την Ιαπωνία

Με μια επική ανατροπή που ολοκληρώθηκε στην τελευταία ουσιαστικά φάση του ματς (στο 94') απέφυγε τελικά το "χαρακίρι" καθώς επικράτησε της Ιαπωνίας με σκορ 3-2.

Μετά από ένα χλιαρό πρώτο ημίχρονο οι δυο ομάδες μπήκαν πιο δυνατά στην επανάληψη και τους Ιάπωνες να προηγούνται με σκορ 0-2 λίγο πριν το 60ο λεπτό.

Οι Βέλγοι ωστόσο δεν τα παράτησαν και εν τέλει μείωσαν στο 69' με τον Βερντόνγκεν και με κεφαλιά του Φελαϊνί έφεραν στα ίσα το ματς στο 74'. Οι Ιάπωνες απείλησαν εκ νέου με κάποιες φάσεις του Χόντα, ωστόσο στα τελευταία δευτερόλεπτα και με υποδειγματική αντεπίθεση το Βέλγιο σφράγισε την πρόκριση στα προημιτελικά με γκολ του Σαντλί. Σκόρερ για την Ιαπωνία ο Χαραγκούτσι στο 48' και ο Ινούι στο 52'.

Το Βέλγιο τώρα καλείται να αντιμετωπίζει την Βραζιλία που προκρίθηκε σήμερα από του Μεξικού.