Πικρή ήττα του Ολυμπιακού στο Μιλάνο

Για εβδομήντα λεπτά ο Ολυμπιακός είχε προβάδισμα στο σκορ στον εκτός έδρας αγώνα με τη Μίλαν και ήταν αγκαλιά με μιά μεγάλη νίκη, που θα τον καθιστούσε φαβορί για πρόκριση στον επόμενο γύρο του Europa League. Στο σημείο αυτό δέχθηκε την ισοφάριση σε ανύποπτη φάση και στη συνέχεια κατέρρευσε: Μέσα σε 10 λεπτά δέχθηκε τρία γκολ, χωρίς να μπορέσει να αντιδράσει.

Εφυγε τελικά ηττημένος και πικραμένος από το Μιλάνο, με ψαλιδισμένες τις ελπίδες του για πρόκριση. Θέλει  πλέον το απόλυτο στα επόμενα δύο παιχνίδια απέναντι στην λουξεμβουργιανή Ντούτζελαντ και θετικό αποτέλεσμα  σε έναν από τους αγίνες με Μπέτις στη Σεβίλη και Μίλαν στο ΟΑΚΑ.

Ο Ολυμπιακός πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση μέχρι το 70' που δέχθηκε την ισοφάριση. Η Μίλαν είχε υπεροχή, δημιούργησε ευκαιρίες, αλλά οι ερυθρόλευκοι μπορούσαν να κυκλοφορήσουν τη μπάλα  και ΄;ηταν επικίνδυνοι στις αντεπιθέσεις.

Οι Πειραιώτες προηγήθηκαν στο 14'  με κεφαλιά του Γκερέρο, μετά από σέντρα ακριβείας του Κούτρη.

Ο Κουτρόνε ισοφάρισε με κεφαλιά στο 70'. Ο Ιγκουαϊν  ΄δωσε προβάδισμα 2-1 στους Μιλανέζους στο 76', με περίτεχνη ενέργεια και σουτ μέσα από τη μικρή περιοχή.

Τη νίκη κλείδωσε ο Κουτρόνε, ο οποίος σημείωσε δεύτερο προσωπικό γκολ στο 79', εκμεταλλευόμενος αδράνεια της άμυνας του Ολυμπιακού.

Μίλαν: Ρέινα, Καλάμπρια, Σαπάτα, Ρομανιόλι, Ροντρίγκες, Μπακαγιόκο, Μποναβεντούρα (Τσαλχάνογλου), Μπίγλια, Καστιγέχο (Κουτρόνε), Σούσο, Ιγκουαΐν

Ολυμπιακός: Σα, Τοροσίδης (Μεριά), Μιράντα, Σισέ, Κούτρης, Νάτχο, Γκιγιέρμε, Φετφατζίδης, Τουρέ (Φορτούνης), Ναουέλ (Ποντένσε), Γκερέρο