Προκρίθηκαν Ολυμπιακός και ΠΑΟΚ, αποκλείστηκε στα πέναλτι ο Αρης

Μετά την ΑΕΚ και τον Παναθηναϊκό, στα play offs ευρωπαϊκών διοργανώσεων προκρίθηκαν άλλες δύο ελληνικές ομάδες, ο Ολυμπιακός και ο ΠΑΟΚ. Εκτός Conference League έμεινε ο Αρης, που έχασε την πρόκριση στα πέναλτι από την Δυναμό Κιέβου.

Την πρόκριση στα play offs του Europa League εξασφάλισε ο Ολυμπιακός, με το 1-1 του αγώνα με την Γκενκ στο Βέλγιο. Το "χρυσό" γκολ της ισοφάρισης πέτυχε στο 90΄+6΄ ο  του 21χρονος Σωτήρης Αλεξανδρόπουλος, στη δεύτερη μόλις συμμετοχή του με την ερυθρόλευκη φανέλα. Η Γκενκ είχε ανοίξει το σκορ στο 30ο λεπτό, με εκτέλεση πέναλτι του Πέιντσιλ

Στα play offs ο Ολυμπιακός θα αντιμετωπίσει την Τσουκαρίτσκι, που τερμάτισε στην τρίτη θέση του σερβικού πρωταθλήματος. Αν αποκλειστεί από το Europa League, θα συμμετάσχει στους ομίλους του Conference.

ΠΑΟΚ: "Καθάρισε" ο Ζίφκοβιτς

Με τον Ζίβκοβιτς να σκοράρει σε έξι λεπτά δύο γκολ ο ΠΑΟΚ νίκησε τη Χάιντουκ με 3-0 και προκρίθηκε στα playoffs του Conference League όπου θα βρει απέναντι του την σκωτσέζικη Χαρτς,κυνηγώντας το "εισιτήριο" στους ομίλους της διοργάνωσης.

Τα γκολ του Ζίβκοβιτς σημειώθηκαν στο 79' και στο 85'. Μέχρι εκείνο το σημείο ο "ήρωας" για τον δικέφαλο ήταν ο Κοτάρσκι, που πραγματοποίησε πολλές και σωτήριες επεμβάσεις.

Ο ΠΑΟΚ είχε ανοίξει το σκορ στο 12΄ με εκτέλεση πέναλτι από τον Σβάμπ.

Αρης: Απέτυχε στα πέναλτι

Ο Άρης έκανε ήταν καλύτερος από την Δυναμό Κιέβου, στον αγώνα που έγινε στο Βουκουρέστι. Ομως δεν είχε την τύχη με το μέρος του και αποκλείστηκε στα πέναλτι (6-5).

Το σκορ στη λήξη του κανονικού αγώνα και της παράτασης ήταν 2-1.

Ο Αρηςάνοιξε το σκορ στο 39' με τον Τζύρασε και οι Ουκρανοί ισοφάρισαν στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου.

Η Δυναμό έφθασε στην ανατροπή στο 85' και με το 2-1 υπέρ τους να οδήγησαν τον αγώνα στην παράταση. Εκεί ο Άρης ήταν πάλι καλύτερος χάνοντας 2-3 μεγάλες ευκαιρίες. Εχασε μάλιστα και τον Πάβιτσιτς με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 106'.

Η πρόκριση στα play offs του Conference League έφτασε να κριθεί στα πέναλτι. Ο Χουτεσιώτης απέκρουσε ένα, όμως στον αντίποδα οι Μενέντες και Οντουμπάτζο δεν βρήκαν δίχτυα.

Η φετινή ευρωπαϊκή πορεία του Άρη ολοκληρώθηκε νωρίς, με τους κίτρινους να γνωρίζουν την ήττα με 6-5 στα πέναλτι από την Ντινάμο (2-1 η κανονική διάρκεια και η παράταση για τους Ουκρανούς) και να μένουν εκτός συνέχεια του Conference League.