Σκωτσέζικο ντους για τον Αστέρα Τρίπολης

Σκωτσέζικο ντους ήταν για τον Αστέρα Τρίπολης το ματς με τη Χιμπέρνιαν στο Εδιμβούργο της Σκωτίας στον δεύτερο προκριματικό γύρο του Europa League: Προηγήθηκε 0-2, βρέθηκε πολύ κοντά σε μιά μεγάλη νίκη που θα του εξασφάλιζε σχεδόν την πρόκριση, αλλά έφυγε τελικά ηττημένος 3-2, με γκολ στις καθυστερήσεις.

Πάντως το σκορ αυτό δίνει μεγάλες ελπίδες στην ομάδα της Αρκαδίας, η οποία μπορεί να πάρει την πρόκριση  στον επαναληπτικό αγώνα στην Τρίπολη.

Οι Σκωτσέζοι ΄ξεκίνησαν πολύ επιθετικά και ήταν απειλητικοί. Ομως ο Αστέρας κατάφερε στο 12΄ να «παγώσει» το γήπεδο, όταν ο Τσιλιανίδης βρήκε με «ποδιά» τον Κυριακόπουλο κι αυτός άνοιξε το σκορ.

Δέκα λεπτά αργότερα, οι Αρκάδες κινδύνευσαν με ισοφάριση, μετά από κακή εκτίμηση του Αθανασιάδη σε εκτέλεση κόρνερ του ΜακΓκιν, αλλά ο Γουιτάκερ αστόχησε εξ επαφής.

Οι γηπεδούχοι είχαν άλλες δύο καλές ευκαιρίες. Ομως ο Αστέρας με πρωταγωνιστή και πάλι τον Κυριακόπουλο κατάφερε στο 35΄ να γράψει το 2-0:

Οι Σκωτσέζοι μπήκαν δυνατά στην επανάληψη και«σφυροκόπησαν» την εατία  του Αστέρα.

Στο 63΄, μετά από κόρνερ ο Αμπρόουζ έπιασε κεφαλιά μειώνοντας σε 2-1.

Μετά από σωρεία χαμένων ευκαιριών οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 77΄ με πλασέ του Γκρέι.

Η ελληνική ομάδα έδειχνε να κρατά την ισοπαλία στα χέρια της, αν και από το 83΄ έπαιζε με παίκτη λιγότερο, λόγω της αποβολής του Πασαλίδη.

Ομως στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Κάμπερι ολοκλήρωσε την ανατροπή για την ομάδα του, γράφοντας το τελικό 3-2,

Διαιτητής: Αντρέας Έκμπεργκ (Σουηδία)

Κίτρινες κάρτες: 57′ Στίβενσον, 57′ ΜακΓκίν, 66′ Μπόιλ, 75′ ΜακΓκρέγκορ – 24′ και 83′ Πασαλίδης

Κόκκινες κάρτες: – 83′ Πασαλίδης

Χιμπέρνιαν (Νιλ Λένον): Μπογκντάν, Άμπροουζ, ΜακΓκρέγκορ, Χάνλον (90+4′ Πόρτεους), Στίβενσον, Γουίτακερ (46′ Γκρέι), Σλίβκα, ΜακΓκίν, Μάλαν, Μπόιλ, Καμπέρι

Αστέρας Τρίπολης (Σάββας Παντελίδης): Αθανασιάδης, Κώτσιρας, Πασαλίδης, Τριανταφυλλόπουλος, Κυριακόπουλος, Ιγκλέσιας, Μπέλοκ (56′ Ρολ) (77′ Μαρτίνεζ), Καλτσάς (77′ Άγχελ), Μουνάφο, Τσιλιανίδης (87′ Χριστόπουλος), Μανιάς