Στην κορυφή επέστρεψε ο Ολυμπιακός, 2-0 την Λαμία

Ένα ημίχρονο ήταν αρκετό στον Ολυμπιακό, προκειμένου να θέσει τις βάσεις της νίκης απέναντι στη Λαμία, στο «Γ. Καραϊσκάκης». Ο πρωταθλητής νίκησε τους Φθιώτες 2-0 (9΄ Μάριν, 37΄ Ανσαριφάρντ) στο τελευταίο ματς 17ης αγωνιστικής και επέστρεψε στην πρώτη θέση της κατάταξης, την οποία είχε απολέσει πρόσκαιρα μετά τις νίκες των ΑΕΚ και ΠΑΟΚ.

Από δύο λάθη των φιλοξενούμενων προήλθαν τα τέρματα των Πειραιωτών στο πρώτο μέρος, με τον Μάριν να ανοίγει το σκορ στο 9ο λεπτό με άψογο πλασέ και να… σερβίρει το δεύτερο στον Ανσαριφάρντ (37’)!

Κακή εικόνα από την Λαμία, η οποία δεν κατάφερε να βάλει δύσκολα στους Πειραιώτες σε κανένα διάστημα του αγώνα και είχε παθητικό ρόλο στο μεγαλύτερο μέρος.

Ο Ολυμπιακός αναρριχήθηκε στους 38 βαθμούς ενώ ακολουθούν, πλέον, ΑΕΚ και ΠΑΟΚ με 37.