Στην παράταση κέρδισε ο Παναθηναϊκός την Μακάμπι

Μένοντας άποντος επί 5 λεπτά και 9 δευτερόλεπτα στα μέσα τη τέταρτης περιόδου, ο Παναθηναϊκός "κατόρθωσε"  να μετατρέψει σε θρίλερ ένα ματς που μέχρι εκείνη την ώρα εξελισσόταν σε περίπατο για τους "πράσινους". Τελικά απέφυγε το "εμφραγμα", ισοφαρίζοντας το σκορ 67-67 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη και πηγαίνοντας στην παράταση, όπου κέρδισε 83-75.

Οι "πράσινοι" είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού μέχρι τα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου. Τότε, με τον Καλάθη στον πάγκο, η ομάδα του Πασκουάλ απορρυθμίστηκε πλήρως, έπαιξε άναρχα και έδωσε τη δυνατότητα στους Ισραηλινούς να ροκανίσουν γρήγορα τη διαφορά.

Στα 45" πριν από τη λήξη η Μακάμπι προηγήθηκε για πρώτη φορά στο ματς, ενώ νωρίτερα ο Παναθηναϊκός είχε πάρει διαφορά μέχρι και 16 πόντων.  Σ' αυτή τη χρονική στιγμή η τύχη βοήθησε τους "πράσινους": Σημείωσαν τρεις πόντους με δίποντο και μία στις δύο βολές, οι Ισραηλινοί απέτυχαν σε δύο επιθέσεις και το ματς έληξε 67-67.

Στην παράταση η ελληνική ομάδα πήρε γρήγορα προβάδισμα με δύο διαδοχικά  τρίποντα και στη συνέχεια τη διεύρυνε.

Πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ο  Σίνγκλετον, με 26 πόντους και κρίσιμα καλάθια. Πολύ καλός και ο Καλάθης, με σωστές ενέργειες στην άμυνα και στην οργάνωση του παιχνιδιού.