Στον τελικό Κυπέλλου η ΑΕΚ

Τον τίτλο της θα υπερασπισθεί η ΑΕΚ που αν και έχασε με 0-1 στο ΟΑΚΑ από τον Ολυμπιακό κατάφερε να προκριθεί στον τελικό Κυπέλλου. Ο δεύτερος ημιτελικός των δύο ομάδων εξελίχθηκε σε μεγάλο θρίλερ, καθώς για 82 λεπτά η Ένωση έδειχνε ότι θα έφτανε σε άνετη πρόκριση μετά και τη νίκη της στο Καραϊσκάκη με 2-1. Το γκολ του Ρομαό, όμως, μετά το λάθος του Μάνταλου στη μεσαία γραμμή, έδωσε τεράστιο ενδιαφέρον στο ματς. Το ματς στο πρώτο 45λεπτο είχε πάρα πολλή ένταση και πάθος, δυνατές μονομαχίες, αλλά ελάχιστες φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες.

Η ΑΕΚ είχε φοβερά κενά στην αμυντική της λειτουργία και στο 90΄ ο Καρντόσο με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι. Στην αμέσως επόμενη φάση, ο Αλμέιδα βγήκε μόνος του απέναντι στον Καπίνο, αλλά πλάσαρε άουτ.

Το θρίλερ κράτησε μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο, με τον Ολυμπιακό να πιέζει και τους γηπεδούχους να αμύνονται και να ολοκληρώνουν το ματς με τον Ούγκο Αλμέιδα κάτω από τα δοκάρια λόγω αποβολής του Ανέστη στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων. Τρία λεπτά μετά, αποβλήθηκε και ο Ντα Κόστα με δεύτερη κίτρινη.

Τελικά σε έναν ημιτελικό με ιδιαίτερο σασπένς η ΑΕΚ κατάφερε να πάρει την πρόκριση έναντι των "ερυθρόλευκων"

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Ανέστης, Γκάλο, Βράνιες, Τσιγκρίνσκι, Ντίντακ, Σιμόες, Γιόχανσον, Ροντρίγκες (62΄ Γαλανόπουλος), Χριστοδουλόπουλος (78΄ Αλμέιδα), Μάνταλος (90+1΄ Βάργκας), Αραούχο

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Τάκης Λεμονής): Καπίνο, Φιγκέιρας, Ντα Κόστα, Ρέτσος, Ντε λα Μπέγια, Ρομαό, Μαρτίνς, Καμπιάσο (61΄ Ανδρούτσος), Φορτούνης, Μάριν (82΄ Ελγιουνούσι), Ανσαριφάρντ (58΄ Καρντόσο).