Στον τελικό του Conference League ο Ολυμπιακός! Νίκησε ξανά την Αστον Βίλα

Ιστορική βραδιά για τον Ολυμπιακό και για το ελληνικό ποδόσφαιρο, καθώς πρώτη φορά μιά ελληνική ομάδα φθάνει σε τελικό ευρωπαϊκής οργάνωσης. Επικρατώντας με 2-0 της Αστον Βίλα, οι ερυθρόλευκοι πήραν το εισιτήριο για τον τελικό του Conference League, που θα γίνει την Τετάρτη 29 Μαΐου στο «OPAP Arena», στη Νέα Φιλαδέλφεια.

Εκεί θα αντιμετωπίσει την Φιορεντίνα, που απέκλεισε τη Μπριζ στον άλλο ημιτελικό.

Ο Ολυμπιακός  πέρασε στον τελικό με δύο νίκες επί της αγγλικής ομάδας την οποία είχε νικήσει με 4-2 στον πρώτο αγώνα των ημιτελικών, πριν από μία εβδομάδα στο Μπέμπιγχαμ.

Μεγάλος πρωταγωνιστής της βραδιάς ο Ελ Κααμπί που σκόραρε δύο φορές και αναδείχθηκε πρωτος σκόρερ της διοργάνωσης, με συνολικά 10 γκολ.

Ο Ολυμπιακός  ξεκίνησε τον αγώνα με το αβανταζ του 4-2 εκτός έδρας και ο πρώτος του στόχος ήταν να μη δεχθεί γκολ  στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, γεγονός που θα άλλαζε την ψυχολογία σε βάρος του.

Όχι απλώς το πέτυχε, αλλά έβαλε τους Άγγλους σε ακόμα πιο δύσκολη θέση. Από συνδυασμό Ποντένσε, Κίνι και ασίστ του τελευταίου, ο Ελ Κααμπί έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα στο 10΄. Η ΑΣτον Βίλα χρειάζονταν πλέον 3 γκολ για να ξαναμπεί στο παιχνίδι, που έγινε εύκολα διαχειρίσιμο για τους γηπεδούχους.

Στη συνέχεια η αγγλική ομάδα είχε τη μπάλα στην κατοχή της αλλά ήταν ακίνδυνη και ο Ολυμπιακός περίμενε  την ευκαιρία να «χτυπήσει» σε κάποια αντεπίθεση.

Αν είχαν οι Άγγλοι κάποιες ελπίδες να ξαναμπούν στο παιχνίδι, αυτές εξανεμίστηκαν χάρη στον τερματοφύλακα Τζολάκη. Δύο φορές χρειάστηκε να επέμβει ο 22χρονος γκολκίπερ και ήταν αποτελεσματικός Στο 29΄ έπεσε στα πόδια του Μπέιλι και απέκρουσε, όπως και στις καθυστερήσεις  του ημιχρόνου..

Στο 81΄ ο Ελ Κααμπί διαμόρφωσε το τελικό 2-0

Οι συνθέσεις:
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χοσέ Λουϊς Μεντιλίμπαρ): Τζολάκης, Κίνι (77΄ Αποστολόπουλος), Κάρμο, Ρέτσος, Ροντινέι, Ιμπόρα (73΄ Όρτα), Έσε, Τσικίνιο, Φορτούνης, Ποντένσε (62΄ Μασούρας), Ελ Καμπί

ΑΣΤΟΝ ΒΙΛΑ (Ουνάι Έμερι): Μαρτίνες, Κόνσα, Ντιέγκο Κάρλος (68΄ Ιροεγκμπουνάμ), Τόρες, Ντίνιε (86΄ Μουνρό), Κας (86΄ Χέιντεν), Μπέιλι (86΄ Κέλιμαν), Ντιαμπί (58΄ Ντουράν), ΜακΓκιν, Ντάγκλας Λουϊς, Γουότκινς.