Στον τελικό του ευρωπαϊκού Challenge Cup τα κορίτσια του Ολυμπιακού

Για πρώτη φορά στην ιστορία της η γυναικεία ομάδΑ βόλεϊ του Ολυμπιακού πέρασε στον τελικό της ευρωπαϊκής διοργάνωσης Challenge Cup, αποκλείοντας τη ρωσική Γενεσέι, που ήταν το φαβορί για την κατάκτηση του τίθιτλου.

Αν και έχασαν με 3-0 τον αγώνα, γνωρίζοντας την πρώτη φετινή ευρωπαϊκή τους ήττα, οι «ερυθρόλευκες» πήραν με 15-13 το χρυσό σετ, το οποίο είχε εξέλιξη θρίλερ στο σκορ.

Παρά το αρκετά καλό ξεκίνημα στο πρώτο σετ (9-10), η ελληνική ομάδα δέχτηκε επί μέρους σκορ 11-2 και το έχασε με 25-21.

Το δεύτερο σετ ήταν το χειρότερο για τις πρωταθλήτριες Ελλάδος, που βρέθηκαν από το ξεκίνημα πολύ πίσω στο σκορ (10-2). Η Γενεσέι επικράτησε 25-11.

Στο τρίτο σετ ο Ολυμπιακός μπήκε καλύτερα από κάθε προηγούμενο έχοντας προβάδισμα (6-10). Ομως οι Ρωσίδες αντέδρασαν (16-13) και έφτασαν στο 25-23.

Τα πάντα κρίθηκαν στο χρυσό σετ, όπου η ελληνική ομάδα μπήκε αποφασισμένη, προηγήθηκε από νωρίς με διαφορά (3-8). Η συνέχεια ήταν θρίλερ: Η Γενεσέι ισοφάρισε 9-9, πέρασε μπροστά 12-10, αλλά οι «ερυθρόλευκες» βρήκαν τη δύναμη και τον τρόπο να πάρουν τους τελευταίους πόντους, το σετ (15-13) και την πρόκριση.

Τα σετ: 25-21, 25-11, 25-23, 13-15

Στον τελικό ο Ολυμπιακός θα αντιμετωπίσει την τουρκική Μπούρσασπορ ή τη γερμανική Πάλμπεργκ Σβέριν, που παίζουν δεύτερο ημιτελικό μεταξύ τους. Στον πτώτο η τουρκική ομάδα κέρδισε με 3-1

Ο τίτλος θα κριθεί σε δύο τελικούς, που θα γίνουν τη Μεγάλη Τετάρτη και την Κυριακή του Πάσχα.