Superleague: Σαρωτικοί ΑΕΚ και ΠΑΟΚ, «τρίποντο» για Πανιώνιο

Από την αρχή του ματς ο ΠΑΟΚ θέλησε να δείξει ποιος είναι το "αφεντικό" μέσα στο γήπεδο κάτι που φάνηκε κυρίως στο β' ημίχρονο - επικρατώντας με το εμφατικό 5-0 του Λεβαδειακού. Έτσι διατήρησε το αήττητο στη Τούμπα (με 8 σερί νίκες), συνεχίζοντας την μάχη για την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου πήρε από νωρίς προβάδισμα με τον Πέλκα να σερβίρει και τον Μάτος να εκτελεί, χρειάστηκε όμως να φτάσει στο δεύτερο μέρος για να πατήσει γκάζι, σημειώνοντας τρία γκολ μέσα σε 12 λεπτά  (βοηθούμενος, βέβαια και από την κάκιστη αμυντική αντίδραση του Λεβαδειακού σ΄αυτό το διάστημα), ενώ ο Πρίγιοβιτς στο 89’ με πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος σε κράτημα του Αντιλέου έβαλε το κερασάκι στην τούρτα διαμορφώνοντας το τελικό 5-0

Όπως και στο Κύπελλο...

Τι και αν πολλοί έκρουαν τον κώδωνα του κινδύνου, η ΑΕΚ εμφανίστηκε ξανά αρκετά σοβαρή στην έδρα του Παναιτωλικού και απο νωρίς έθεσε τις βάσεις το πρώτο της "διπλό" το 2018. Πρωταγωνιστής του ματς μέχρι να αντικατασταθεί λόγω τραυματισμού ο Τάσος Μπακασέτας ο οποίος άνοιξε το σκορ με ένα φάουλ - φωτοβολίδα όπως συνήθιζε με την φανέλα του Πανιωνίου. Το δεύτερο τέρμα της Ένωσης επετεύχθη με πέναλτι του Χριστοδουλόπουλου, το οποίο κέρδισε ο Μπακασέτας.

Λίγο πριν την λήξη του α΄ημιχρόνου, ο Μπακασέτας έκανε φοβερή κίνηση, "τσιμπώντας" την μπάλα πάνω από την πλάτη με το τακούνι, πάσαρε δίπλα στον Αραούχο, που με ξερό σουτ από το ύψος της περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα!

Ντεμπούτο με τα "κιτρινόμαυρα" έκανε και ο Ιρανός Μασούντ στο β΄ημίχρονο στον οποίο οφείλεται εν μέρει το τρίτο τέρμα της ΑΕΚ: Στην πρώτη του επαφή με την μπάλα ο Λοπεζ (μπήκε ως αλλαγή του Χριστοδουλόπουλου) -και έπειτα από όμορφη μπαλιά του Μασούντ - σούταρε συρτά έξω από την περιοχή και στέλνει στην μπάλα στην αριστερή γωνία του Κυριακίδη!

Στο 67ο λεπτό ο Παναιτωλικός κατάφερε να μειώσει το σκορ με πέναλτι. Απο κει και έπειτα το ματς ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με την Ένωση να κάνει συντήρηση δυνάμεων. Τελικό σκορ, Παναιτωλικός - ΑΕΚ: 1-4

Πανιώνιος - Κέρκυρα 3-1

Με "χαμόγελα" ξεκινά η χρονιά στην Νέα Σμύρνη καθώς ο Πανιώνιος επικράτησε της Κέρκυρας η οποία βρέθηκε αρχικά να προηγείται με γκολ του Γερμανού Ειπσταϊν στο 43', ύστερα από λάθος των "κυανέρυθρων" στο κέντρο του γηπέδου.

Ωστόσο, στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους ο Σπιριντόνοβιτς πήρε θέση στον αγωνιστικό χώρο αντί του Σαββίδη και 45 δευτερόλεπτα μετά τη σέντρα, ο Μασούρας ισοφάρισε με καταπληκτική προσπάθεια εντός περιοχής

Στο 53' ο Πανιώνιος έφτασε στην ολική ανατροπή, όταν από σέντρα του Σαραμαντά από αριστερά, η μπάλα έφτασε στο δεύτερο δοκάρι, εκεί όπου ο Λάμπρου κοντρόλαρε και με το δεξί νίκησε τον Κουτζαβασίλη για το 2-1!

Το παιχνίδι, όπως φαίνονταν, είχε γυρίσει οριστικά υπέρ των παικτών του Πανιωνίου: Ο Παπαγεωργίου στο 78' και στην πρώτη του επαφή με την μπάλα νίκησε από κοντά τον γκολκίπερ της Κέρκυρας και έγραψε το τελικό 3-1 στη Νέα Σμύρνη.