Θρίαμβος-πρόκριση του Ολυμπιακού στην Αγκυρα

Πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπισκός πέτυχε νίκη-θρίαμβο επί της Οσμανλισπόρ στην Αγκυρά (0-3) και πήρε την πρόκριση στου 16 του Europa League.
Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Καρίμ Ανσαριφάρντ, ο οποίος άνοιξε το σκορ στο 47΄και διαμόρφωσε το αποτέλεσμα της αναμέτρησης στο 86’. Ενδιάμεσα, στο 70ο λεπτό, ο Ελιουνούσι είχε κάνει το 0-2 για τους πρωταθλητές Ελλάδος.

Είναι η πρώτη νίκη του Ολυμπιακού στην Τουρκία και η πρώτη ήττα  της Οσμανλί  στην έδρα της στο Europa League,  όπου μάλιστα δεν είχε δεχθεί γκολ σε 7  από τα 8 ματς.

Ο αγώνας είχε δυο διαφορετικές όψεις. Στο πρώτο ημίχρονο η τουρκική ομάδα είχε εδαφική υπεροχή, κατοχή  μπάλας; και πρωτοβουλία στις κινήσεις. Ο Ολυμπιακός αμυνόταν και περίμενε τις ευκαιρίες για αντεπισθέσεις.

Στο δεύτερο ημίχρονο, μόλις οι Πειραιώτες άνοιξαν το σκορ,  η αγωνιστική εικόνα των δύο ομάδων άλλαξε πλήρως και το παιχνίδι έγινε συναρπαστικό.

Το μεγάλο ευτύχημα για τον Ολυμπιακό είναι ότι σκόραρε με την έναρξη του β' ημιχρόνου από μια στημένη φάση. Στο 47' ο Σεμπά εκτέλεσε κόρνερ, ο Μποτία πήρε  κεφαλιά και ο Ανσαριφάρντ ξεχαμένος από τους Τούρκους στην καρδιά της περιοχής έκανε το 0-1.

Στο 52' και στο 54' «έλαμψαν» οι δύο τερματοφύλακες. Πρώτα ο Καρτσεμάρσκας που απέκρουσε με υπερένταση το σουτ του Ελινουνούσι και μετά ο Λεάλι που με δυσκολία απέκρουσε το σουτ του Ρεγκατέν.

Στο 63' ο Εντιαγέ ξέφυγε κάθετα μπροστά αλλά πλάσαρε άουτ. Το ίδιο ακριβώς έκανε ο Σεμπά στο 67', στην κορυφαία ευκαιρία του Ολυμπιακού στο παιχνίδι.

Το «χάι λάιτ» του αγώνα όμως ανήκει στον Ανδρούτσο. Ο νεαρός που αντικατέστησε στο 65' τον Μάρτινς, πέντε λεπτά αργότερα μπήκε με τη μπάλα στην περιοχή, «άδειασε» με ντρίπλα τον Προχάτσκα, γύρισε με τη μια στον Ελιουνούσι, ο οποίος με κεφαλιά έκανε το 0-2.

Στο 79' ο Καρτσεμάρσκας «πήρε την μπουκιά από το στόμα» του Ανσαριφάρντ, ωστόσο ο Ιρανός δεν είχε πει την... τελευταία τουλέξη. Στο 87' και μετά από ενέργεια του Σεμπά, έκανε από κοντά με κεφαλιά το 0-3, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του Ολυμπιακού.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ίστβαν Βαντ (Ουγγαρία)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μάιερ, Μπιφουμά

ΟΣΜΑΝΛΙΣΠΟΡ (Μουσταφά Ακτσάι): Καρτσεμάρσκας, Βρσάγιεβιτς, Γουεμπό, Εντιαγέ, Πίντο (66' Μπαγίρ), Ρεγκατέν (75' Ντελάρζ), Προχάτσκα, Τσαγκιράν (74' Γκουβέν), Μπιφουμά, Τσουρουκσού, Μάιερ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πάουλο Μπέντο): Λεάλι, Φιγκέιρας, Σισοκό, Ντα Κόστα, Μποτία, Ρέτσος, Μάρτινς (65' Ανδρούτσος), Ελιουνούσι (81' Μανθάτης), Φορτούνης (85' Ρομαό), Σεμπά, Ανσαριφάρντ.