Το ματς του αιώνα: Συγκλονιστική ανατροπή, Μπαρτσελόνα - Παρί Σ.Ζ. 6-1 !

Τη μεγαλύτερη ανατροπή στην ιστορία του Champions League -και ίσως στη δική της ιστορία - πέτυχε η Μπαρτσελόνα, συντρίβοντας την Παρί Σεν Ζερμέν με 6-1 , σκορ που της δίνει την πρόσκριση στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Οι Καταλανοί είχαν χάσει  το πρώτο ματς στο Παρίσι με 4-0 και θεωρούνταν πλέον "καταδικασμένοι", καθώς φαινόταν αδύνατο να αντραπεί αυτό το σκορ.

Ομως το "θαύμα" έγινε, με τρία γκολ που μπήκαν στο 88' και στα λεπτά των καθυστερήσεων.

Η Μπαρτσελόνα προηγήθηκε  στο 50' με 3-0 (στο 3' ο Σουάρες άνοιξε το σκορ, στο 40' ο Κουρσαβά με αυτογκόλ έκανε το 2-0 και στο 49' ο Μέσι με πέναλτι πέτυχε το 3-0). Φαινόταν ότι μπορεί να κάνει το 4-0 για να πάει το ματς στην παράταση.

Ομως η Παρί μέιωσε σε 3-1 με τον Καβάνι στο 62' και οι Καταλανοί χρειάζονταν πλέον άλλα τρία γκολ - χωρίς να δεχθούν κανένα - για να πάρουν την πρόκριση.

Δεν το πίστευαν πλέον ούτε οι ίδιοι. Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, η επιθετικότητα των Καταλανών περιορίστηκε και η Παρί ισορρόπησε το παιχνίδι, κερδίζοντας χώρο στο γήπεδο.

Τη συνέχεια δεν θα μπορούσε να τη φαντασθεί κανείς.

Με ασύλληπτη εκτέλεση φάουλ ο Νεϊμάρ έκανε το 4-1 στο 88'. Στο 91' η Μπαρτσελόνα κέρδισε πέναλτι, το εκτέλεσε ο Νεϊμάρ και... 5-1. Η πρόκριση κρίθηκε στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων. Μετά από εκτέλεση φάουλ, η μπάλλα έφθασε στη μικρή περιοχή της Παρί, ο Σέρχι Ρομπέρτο πρόλαβε την έξοδο του τερματοφύλακα  και έκανε το 6-1, προκαλώντας ντελίριουμ ενθουσιασμού στην κερκίδα.