Βαριά ήττα του Ολυμπιακού στη Μαδρίτη

Στην πρεμιέρα της φετινής Ευρωλίγκας ο Ολυμπιακός ήταν εξαιρετικός απέναντι στη Ρεάλ  επί 35 λεπτά, αλλά τα λάθη των παικτών του στο τελευταίο πεντάλεπτο συν δύο διαιτητικά λάθη σε κρίσιμες φάσεις τον οδήγησαν σε βαριά ήττα 83-65.

Το σκορ καθόλου δεν αντιπροσωπεύει τη συνολκιή εικόνα του αγώνα και αδικεί κατάφωρα τον Ολυμπιακό, που πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση, κυνήγησε τη νίκη και μπορούσε να την κατακτήσει αν ήταν αποτελεσματικός επιθετικά στο τελευταίο πεντάλεπτο,.

Μέχρι το 30' οι δύο ομάδες πήγαιναν κοντά στο σκορ. Στη λήξη της τρίτης περιόδου οι ερυθρόλευκοι βρέθηκαν μπροστά 51-49. Από το σημείο εκείνο η εικόνα του αγώνα άλλαξε άρδην. Οι Μαδριλένοι ξεκίνησαν κά στην τελευταία περίοδο, έπαιξαν δυνατή άμυνα και δεν επέτρεψαν στους ερυθρόλευκους να ολοκληρώσουν ούτε μία επίθεση μέχρι το 34', ενω ο πρώτος διαιτητής  Λαμόνικα τους ευνόησε σε επίμαχες πάσες, δίνοντας τους εύκολους πόντους από ελεύθερες βολές.

Με σερί 9-0 και 14-2 η Ρεάλ πήρε προβάδισμα 11 πόντων,  την ώρα που ο Σπανούλης καθόταν κουρασμένο στον πάγκο. Με διαδοχικά τρίποντα ο  Λοζέσκι περιόρισε τη διαφορά. Στη συνέχεια όμως ο Ολυμπιακός ήταν αναποτελεσματικός στην επίθεση, Παπανικολάου και ο Αγρβάνης έκαναν αδικαιολόγητα φάουλ, δίνοντας πόντους στη Ρεάλ.