Την δέσμευση της Ευρωπαϊκής Πίστης για τις εφαρμογές δράσεων βιώσιμης ανάπτυξης και εταιρικής ευθύνης αναγνώρισε ο Επιχειρηματικός Δείκτης Βιώσιμης Ανάπτυξης που έχει διαμορφωθεί με βάση τις προδιαγραφές του Ελληνικού Κώδικα Βιωσιμότητας, κατά τα πρότυπα του αντίστοιχου Γερμανικού Κώδικα στην απάντηση των κανονιστικών πλαισίων δημοσιοποίησης μη χρηματοοικονομικών πληροφοριών και στην ενίσχυση της ανταγωνιστικότητας τους.
Στην διάρκεια της εκδήλωσης ο Διευθύνων Σύμβουλος της Εταιρίας, κύριος Χρήστος Γεωργακόπουλος, «H Ευρωπαϊκή Πίστη δεσμεύεται για συνεχή και συνεπή εφαρμογή πολιτικών και δράσεων για βιώσιμη ανάπτυξη και εταιρική κοινωνική ευθύνη. Αυτές οι πολιτικές άλλωστε χαρακτηρίζουν την λειτουργία της επί 40 συναπτά έτη. Δεσμεύεται περαιτέρω ότι θα πράττει ό,τι επιβάλλεται για την υιοθέτηση αυτών των πολιτικών από το προσωπικό της των 5500 προσώπων.»
![](https://cdn.sofokleousin.gr/sites/default/files/styles/large_740x420/public/2024-06/jos_3191.jpg?itok=NeCJ8InC)
Κοινωνική Ευθύνη
Νέα Πλατφόρμα Περιβαλλοντικής Παρακολούθησης στη ΒΑ Χαλκιδική: Πώς η τεχνολογία αλλάζει τα δεδομένα της περιβαλλοντικής διαχείρισης και ενισχύει τη διαφάνεια
Η προστασία του περιβάλλοντος αποτελεί μία από τις σημαντικότερες προκλήσεις για τη Βιομηχανία. Οι σύγχρονοι οργανισμοί αναγνωρίζουν την ανάγκη ενσωμάτωσης στη στρατηγική τους πρακ ...