Χρυσός βαθμός για την Εθνική μέσα στο Βέλγιο

Παραμένει στη 2η θέση η Ελλάδα - Στους 2 βαθμούς παραμένει η διαφορά στον όμιλο.

Μόλις λίγα λεπτά από ένα σπουδαία "διπλό" βρέθηκε η Εθνική ομάδα ποδοσφαίρου καθώς Ελλάδα και Βέλγιο ήρθαν τελικά ισόπαλες με 1-1 για τα προκριματικά του Μουντιάλ 2018. Η ομάδα του Σκίμπε ισοφαρίστηκε λίγα λεπτά πριν την συμπλήρωση των 90 λεπτών του αγώνα η οποία ίσως να είχε καλύτερη τύχη εαν δεν έπαιζε με 10 παίκτες από το 65'. ενώ στις καθυστερήσεις έμεινε με 9. Θυμίζοντας εποχές Ρεχάγκελ ως προς την σοβαρότητα της στον αγωνιστικό χώρο η Εθνική ομάδα απέσπασε ένα πολύ σημαντικό αποτέλεσμα, παρά την "πίκρα" στο τέλος. Επί της ουσίας η Ελλάδα διατήρησε το αήττητο και τις μεγάλες πιθανότητες για πρόκριση στα τελικά , καθώς είδε στα "μάτια" την νο5, πλέον στην παγκόσμια κατάταξη, ομάδα του Βελγίου.

Από το πρώτο ημίχρονο η Ελλάδα εμφανίστηκε ιδιαίτερα πειθαρχημένη με άψογη τακτική συμπεριφορά, διατηρώντας τον Λουκάκου και τους άλλες παίκτες των αντιπάλων μακρία από την εστία, του Καπίνο. Μοναδική σημαντική ευκαιρία στο 31ο λεπτό από σέντρα του Καράσκο από αριστερά, ένα τακουνάκι του Φελαϊνί, απέκρουσε ο Καπίνο που είχε πολύ γρήγορη και σωστή αντίδραση.

Με το "καλημέρα" του β' ημιχρόνου η Ελλάδα αιφνιδίασε...Κεφαλιά ασίστ του Ταχτσίδη στην πλάτη της άμυνας του Βελγίου, όπου έχει ξεφύγει ο Μήτρογλου και με άψογο πλασέ ο επιθετικός της Μπενφίκα κάνει το 0-1!

Στο 65ο λεπτό, φάουλ του Ταχτσίδη στον Τσαντλί, ο Γερμανός διαιτητής του δείχνει τη 2η κίτρινη κάρτα και η Εθνική συνεχίζει με 10 παίκτες. Από αυτό το σημείο, οι Βέλγοι κέρδισαν πόντους στον αγωνιστικό χώρο δείχνοντας πιο απειλητικοί.

Μεγάλη διπλή ευκαιρία για το Βέλγιο στο 74'. Έπειτα από φάση διαρκείας από το φάουλ του Μέρτενς, αφού η μπάλα χτύπησε στο τείχος, ο άσος της Νάπολι βγήκε τετ-α-τετ με τον Καπίνο, με τον διεθνή γκολκίπερ να απομακρύνει και στη συνέχεια δεύτερο σουτ από τον Λουκάκου περνά κόρνερ.

Οι παίκτες του Βελγίου βγήκαν μαζικά μπροστά, με τον Ντεμπελέ να περνά στο παιχνίδι αντί του Φελαϊνί, αλλά παρά τη μαζική άμυνα η Ελλάδα (και ο εξαιρετικός Καπίνο) άντεχε. Ως το 89ο λεπτό για την ακρίβεια, αφού στο σημείο εκείνο ο Ρομέλου Λουκάκου ισοφάρισε με ένα γκολ ενδεικτικό της κλάσης του, όταν γύρισε το σώμα, παρά την πίεση του Παπασταθόπουλου κι «εκτέλεσε» από κοντά τον τερματοφύλακα του Ολυμπιακού.

Οι Βέλγοι θα μπορούσαν να κάνουν ολική ανατροπή, όμως ο Έλληνας πορτιέρo με διπλή προσπάθεια κράτησε το χρυσό βαθμό στο τέλος

Στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε και ο Τζαβέλλας με δεύτερη κίτρινη, οπότε η Εθνική μετρά τρεις απώλειες, αφού και ο Σάμαρης συμπλήρωσε κάρτες και δεν θα είναι διαθέσιμος για τον αγώνα με τους Βόσνιους. Ντεμπούτο έκανε με την Εθνική ομάδα ο Ζέκα.

ΒΕΛΓΙΟ (Ρομπέρτο Μαρτίνεθ): Κουρτουά, Αλντερβέιρελντ, Σιμάν (84΄ Μιραλάς), Βερτόνγχεν, Τσαντλί, Βίτσελ, Φελαϊνί (66΄ Ντεμπελέ), Καράσκο, Ναϊνγκολάν, Μέρτενς, Λουκάκου.

ΕΛΛΑΔΑ (Μίχαελ Σκίμπε): Καπίνο, Τοροσίδης, Τζαβέλλας, Μανωλάς, Παπασταθόπουλος, Σάμαρης, Ταχτσίδης, Σταφυλίδης, Φορτούνης (67΄ Τζιόλης), Μάνταλος (85΄ Ζέκα), Μήτρογλου (90΄ Βέλλιος).