Πολιτική

Διπλό στην Τρίπολη για τον ΠΑΟΚ

Νικηφόρο ήταν το πέρασμα του ΠΑΟΚ από την δύσκολη έδρα του Αστέρα Τρίπολης με 2-1 χάρις στα γκόλ του Ευθύμη Κουλούρη στο 22' και 24' του πρώτου ημιχρόνου. Για τους γηπεδούχους, που έμειναν με 10 παίκτες από το 45΄ λόγω της αποβολής του Μανόλη Μπέρτου με δεύτερη κίτρινη κάρτα, μείωσε ο Ιωαννίδης στο 62΄ με πέναλτι.

Αντιδράσεις όμως υπήρξαν για την διαιτησία από τους γηπεδούχους και συγκεκριμένα για την φάση στο 31' σε πέναλτι υπέρ του Αστέρα σε ανατροπή του Φαρίνια από τον Τζαβέλλα.

Έντονες αντιδράσεις όμως υπήρξαν και στις καθυστερήσεις του ματς όταν ο διαιτητής αφού αρχικά έδωσε φάουλ υπέρ των γηπεδούχων σε πιάσιμο της μπάλας με τα χέρια από τον Μπίσεσβαρ, στη συνέχεια κι αφού πέρασε τουλάχιστον ένα λεπτό, πήρε την απόφασή του πίσω και τιμώρησε με δεύτερη κίτρινη κάρτα τον Μανόλη Μπέρτο (για φάουλ πάνω στον άσο του ΠΑΟΚ). Η απόφαση του ρέφερι προκάλεσε θύελλα διαμαρτυριών από την πλευρά των Αρκάδων, όλος ο πάγκος μπήκε στο γήπεδο και για δύο-τρία λεπτά η κατάσταση πήγε να ξεφύγει.

Συνολικά όμως ο δικέφαλος του Βορρά έδειξε μεγαλύτερο πάθος για τη νίκη από το πρώτο λεπτό και παρά την κόπωση του β' ημιχρόνου ο Αστέρας δεν μπόρεσε να κάνει την ανατροπή.

Αστέρας Τρίπολης (Μ. Χάβος):  Κοσίτσκι, Μπέρτος, Σέφι, Κουρμπέλης, Γιαννούλης, Ιγκλέσιας (83’  Χαμντανί), Τσουκαλάς, Φαρίνια (72’  Μάσα), Καλτσάς, Τσιλιανίδης (46’ Ίγκορ), Ιωαννίδης

ΠΑΟΚ (Βλ. Ίβιτς): Γλύκος, Μάτος, Βαρέλα, Τζαβέλλας, Κρέσπο (46’ λ.τ. Κίτσιου), Κάνιας, Σάχοφ, Μπίσεσβαρ (87’  Περέιρα), Ροντρίγκες (77’  Μυστακίδης), Τζάλμα Κάμπος, Κουλούρης

Γκολ: 62’  Ιωαννίδης (πεν.)-22’, 24’  Κουλούρης