Πολιτική

Euro 2016: Η Κροατία νίκησε την Τουρκία

Πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση, η Κροατία υπέταξε την Τουρκία 1-0 και επιβεβαίωσε τις εκτιμήσεις ότι ειναι μία από τις ομάδες που μπορούν να προχωρήσουν τουλάχιστον στην επόμενη φάση του Euro 2016.

Το σκορ είναι πολύ φτωχό σε σχέση με τη διαφορά των δύο ομάδων, όπως αποτυπώθηκε στο παιχνίδι. Οι Κροάτες έπαιξαν με τεχνική, πάθος και δύναμη, δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες και  είχαν ακόμη δύο δοκάρια, που τους στέρησαν τη δυνατότητα ευρύτερου σκορ.

Αντίθετα η Τουρκία ήταν υποτονική και σε κανένα σημείο του αγώνα δεν φάνηκε ότι μπορούσε να διεκδικήσει τη νίκη.

Από τα πρώτα λεπτά φάνηκε η διαφορά ποιότητας ανάμεσα στις δύο ομάδες. Οι Κροάτες είχαν συνεχή υπεροχή, την οποία αξιοποίησαν στο 41′: Ο Ινάν έδιωξε την μπάλα σε γέμισμα του Ράκιτιτς και ο Μόντριτς με σουτ στην κίνηση άνοιξε το σκορ.

Στην επανάληψη η υπεροχή των Κροατών έγινε συντριπτική και δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες για να «καθαρίσουν» το ματς. Δοκάρι ο Σρνα στο 52′ απο εκτέλεση φάουλ, σουτ από τον ίδιο παίκτη στο 54′ που έφυγε μόλις άουτ, προβολή του Μπρόζοβιτς στο 66′ δίπλα από την εστία, νέο δοκάρι του Πέρισιτς σε κεφαλιά στο 72′ και τετ α τετ του άσου της Ίντερ στο 82′ με τον Τούρκο τερματοφύλακα Μπαμπατσάν.

Η Κροατία  "έπαιζε με τη φωτιά" όσο δεν ερχόταν αυτό το 2-0. Παραλίγο να το πληρώσει στο 93′, καθώς ο Σίλντενφελντ δεν πρόλαβε τον Μπαλτά, αλλά ο Τσόρλουκα ήρθε σαν από μηχανής θεός να κάνει την προβολή και να γλιτώσει την ομάδα του από την ισοφάριση.

ΤΟΥΡΚΙΑ (Φατίχ Τερίμ): Μπαμπατσάν, Μπαλτά, Τσαλχάνογλου, Γκιονιούλ, Ινάν, Τοσούν (69′ Μορ), Τουράν (65′ Γιλμάζ), Όζιακουπ (46′ Σεν), Τοπάλ, Τουφάν, Ερκίν.

ΚΡΟΑΤΙΑ (Αντρέ Τσάτσιτς): Σούμπασιτς, Στρίνιτς, Πέρισιτς (87′ Κράμαριτς), Τσορλούκα, Ράκιτιτς (89′ Σίλντενφελντ), Μόντριτς, Σρνα, Μπρόζοβιτς, Μάντζουκιτς (93′ Πιάτσα), Μπαντέλι, Βίντα.