Πολιτική

Euro2016: Η Γαλλία έσβησε τα όνειρα των «ψαράδων»

Η Ισλανδία  απεδείχθη "σκληρό καρύδι" σε ολα τα προηγούμενα ματς του Euro2016,  αλλά στην αναμέτρηση με τους Γάλλους... έσπασε.

Το όνειρο των "ψαράδων" να βρεθούν στους  4 της διοργάνωσης τέλειωσε νωρίς στο Στάντ ντε Φράνς του Παρισιού, όπου δέχθηκαν δυο γκολ στο πρωτο 20λεπτο και η εν γένει παρουσία τους ήταν αρνητική στο πρωτο ημίχρονο.

Η Γαλλία ήταν εντυπωσιακή  και επιβλήθηκε με 5-2, παίρνοντας πανηγυρικά την πρόκριση στα ημιτελικά της διοργάνωσης. Δύο γκολ σημείωσε ο Ζιρού (12', 59') κι από ένα οι Πογκμπά (20'), Παγέτ (43') και Γκριζμάν (45').

Επόμενος αντίπαλος η Γερμανία, σε ένα ματς όπου δεν χωρούν προγνωστικά.

Η Ισλανδία παρά τη βαριά ήττα, αποχώρησε από τη διοργάνωση με ψηλά το κεφάλι, όντας η ευχάριστη έκπληξη του Euro. Τα γκολ της τιμής για τους «ψαράδες» σημείωσαν ο Σίγκτορσον στο 56' και ο Μπιάρνασον στο 85'.

Η Γαλλία ήταν το απόλυτο φαβορί, αλλά οι Ισλανδοί είχαν τραβήξει πάνω τους τα βλέμματα και πολλοί περίμεναν ότι θα μπορέσουν να κάνουν ακόμη μία υπέρβαση.

Οι ελπίδες κράτησαν μόλις 20', αφού οι «τρικολόρ» καθάρισαν νωρίς το παιχνίδι. Στο 12' ο Ζιρού άνοιξε το σκορ και οχτώ λεπτά αργότερα ο Πογκμπά έκανε το 2-0 σφραγίζοντας την πρόκριση.

Οι παίκτες του Ντεσάμπ συνέχισαν να πιέζουν και πέτυχαν ακόμη δύο τέρματα πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Στο 43' ο Παγέτ έκανε το 3-0 κι ο Γκριζμάν δύο λεπτά αργότερα διαμόρφωσε το 4-0.

Στην επανάληψη ο καταιγιστικός ρυθμός των διοργανωτών έπεσε και ο Σίγκτορσον μείωσε προσωρινά στο 56'. Αυτό το γκολ αφύπνισε τους Γάλλους που πέτυχαν και 5ο γκολ, στο 59'  με τον Ζιρού (δεύτερο προσωπικό του τέρμα).

Από τη στιγμή που το παιχνίδι είχε κριθεί οι δύο ομάδες προσέφεραν θέαμα και κυνήγησαν κι άλλα γκολ. Στο 85' ο Μπιάρνασον με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 5-2.

Διαιτητής: Κάιπερς (Ολλανδία)

Κάρτες: Μπιαρνασον, Ουμτιτί

Γαλλία (Ντεσάμπ): Γιορίς, Εβρά, Ουμτιτί, Κοσιελνί (72' Μανγκαλά), Σανιά, Ματουιντί, Πογκμπά, Σισοκό, Γκριζμάν, Παγέτ (80' Κομάν), Ζιρού (46' Ζινιάκ)

Ισλανδία (Λάγκερμπακ): Χάλντορσον, Άρνασον (46' Ίνγκασον), Ράγκναρ Σίγκουρτσον, Άρι Σκούλασον, Γκούντμουντσον, Άρον Γκούναρσον, Γκίλφι Σίγκουρτσον, Μπιάρνασον, Σίγκτορσον (83' Γκούντγιονσεν ), Μπόντβαρσον (46' Φινμπόγκασον).