Πολιτική

Γκραν γκινιόλ πρόκριση του ΠΑΣ στο Europa League

Το 3-0 του πρώτου αγώνα στους «Ζωσιμάδες» φαινόταν αρκετό για να δώσει την πρόκριση στον ΠΑΣ Γιάννινα, απέναντι στη νορβηγική Οντ Γκρένλαντ. Ομως η απειρία των Γιαννιωτών λίγο έλειψε να τους «στείλει στα σπίτια τους» με σκυμμένο το κεφάλι.  Χρειάστηκαν τελικά την παράταση, μιά ψυχική ανάταση κι ένα γκολ για να πανηγυρίσουν μιά ιστορική πρόκριση στην πρώτη παρουσία τους σε ευρωπαίκές διοργανώσεις.

Δύο λεπτά πριν από τη λήξη του αγώνα οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν το σκορ του πρώτου ματς (3-0)  και έχοντας πλεον ψυχολογικό πλεονέκτημα μπήκαν στην παράταση για να πάρουν την πρόκριση, επιτυγχάνοντας μία από τις μεγακύτερες ανατροπές στην ιστορία του θεσμού. Ηταν όμως ο ΠΑΣ  αυτός που πέτυχε γκολ στην παράταση.

Οι Νορβηγοί προηγήθηκανν 3-0 με τα γκολ των Νορντκβέλε (54΄πεναλτι), Ακαμπουέζε (57΄) και Ρούουντ (89΄). Το τέρμα που χάρισε την πρόκριση στον ΠΑΣ πέτυχε στο 98΄ ο Κούτρης.

Ο ΠΑΣ ήταν πολύ καλός στο πρώτο 45λεπτο. «Κατέρρευσε» όμως στην επανάληψη,  μετά το πρώτο γκολ που δέχτηκε στο 54΄.

Στην παράταση το ματς έγινε συναρπαστικό μετά το γκολ των Ηπειρωτών, καθώς  και οι δύο ομάδες ανέβασαν την απόδοση τους.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους της παράτασης ο Πασχαλάκης με φοβερή διπλή απόκρουση κράτησε το σκορ στα επίπεδα του 3-1.

Η τελευταία μεγάλη φάση στο ματς ανήκε στους Ηπειρώτες, όταν σε αντεπίθεση ο Κούτρης πλάσαρε τον Νορβηγό τερματοφύλακα, στέλνοντας τη μπάλα στο δοκάρι.

Διαιτητής: Τόμας Μουσιάλ (Πολωνία)

Κίτρινες: Μπέργκε-Πασχαλάκης

ΟΝΤ ΓΚΡΕΝΛΑΝΤ (Φάγκερμο): Ρόσμπαχ, Ρούουντ, Γκρέγκααρντ, Σάμουελσεν (63΄ Μπεργκ), Γιόχανσεν, Ζεκνίνι, Νορντκβέλε (84΄ Μεσούντι), Μπέργκε, Όλντρουπ Γένσεν (101΄ Νίλσεν), Χάγκεν, Ακαμπουέζε.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Πετράκης): Πασχαλάκης, Μπέριος, Τζημόπουλος, Μιχαήλ, Καρανίκας, Ναδάλες, Κοζορώνης (94΄ Δώνης), Λίλα, Ακόστα, Γιάκος (79΄ Μαμπουλού), Φερφελής (66΄ Κούτρης).v