Η Ισπανία πρωταθλήτρια Ευρώπης στο μπάσκετ

Η Ισπανία στέφθηκε για τέταρτη φορά πρωταθλήτρια Ευρώπης, επικρατώντας στον τελικό του Eurobasket της Γαλλίας, με 88-76

Οι "φούριας ρόχας" κυριάρχησαν στο παρκέ από τα πρώτα λεπτά του αγώνα και είχαν το προβάδισμα στο σκορ.

Οι Γάλλοι αντέδρασαν στην τρίτη περίοδο και μείωσαν τη διαφορά. Όμως οι Ισπανοί πήραν πάλι τον έλεγχο στην 4η περίοδο. Ήταν αποτελεσματικοί στην επίθεση, δυνατοί στην άμυνα και δεν επέτρεψαν στους Γάλλους να διεκδικήσουν με αξιώσεις τη νίκη και τον τίτλο.

Αδιαμφισβήτητος πρωταγωνιστής και MVP του τελικού ο Χουάντσο Ερνανγκόμεθ, που σημείωσε με 27 πόντους, έχοντας 7/9 τρίποντα, 2/2 δίποντα, 2/2 βολές.

Νωρίτερα η Γερμανία νίκησε την Πολωνία 82-69 στον μικρό τελικό και πήρε το χάλκινο μετάλλιο.