Η Κροατία πήρε την πρόκριση στα πέναλτι - Ο Λιβάκοβιτς απέκρουσε 3 στα 4 !

Σε ματς-θρίλερ που έληξε 1-1 και κρίθηκε στα πέναλτι, η Κροατία πήρε την πρόκριση στα προημιτελικά του Μουνιάλ, αφήνοντας εκτός διοργάνωσης την αξιόμαχη Ιαπωνία.

Ηρωας του αγώνα ο Κροάτης τερματοφύλακας, που απέκρουσε 3 από τα 4 πέναλτι που εκτέλεσαν οι Ιάπωνες (δεν χρειάστηκε 5ο, γιατί το αποτέλεσμα είχε ήδη κριθεί).

Τα χαμένα πέναλτι πέναλτι εκτέλεσαν οι Μιναμίνο, Μιτόμα και Γιοσίντα. Από πλευράς των Κροατών χάθηκε ένα πέναλτι, που το εκτέλεε ο Μάρκο Λιβάγια.

Το ματς ήταν αμφίρροπο και στο πρώτο ημίχρονο  καμία από τις δύο ομάδες δεν μπόρεσε να επιβάλει τον ρυθμό της. Η Κροατία προσπαθούσε με πολλές μεταβιβάσεις να έχι τον έλεγχο της μπάλας, ενώ η Ιαπωνία έδωσε έμφαση στην άμυνα και προσπαθούσε να απειλήσει με αντεπιθέσεις.

Στο 8΄ η φιναλίστ οι Κροάτες είχαν μια μεγάλη ευκαιρία σε σουτ του Πέρισιτς από πλάγια θέση.

Στο 41'ο Καμάντα βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση μέσα στη μεγάλη περιοχή αλλά το πλασέ του έστειλε τη μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Δύο λεπτά αργότερα ο Ντόαν έβγαλε σέντρα από τα δεξιά, οι Κροάτες απέτυχαν να διώξουν και η μπάλα στρώθηκε στον Μαέντα. Ο φορ της Σέλτικ νίκησε τον Λιβάκοβιτς και έδωσε αβαντάζ (1-0) στην ομάδα του.

Το εις βάρος της σκορ υποχρέωσε την Κροατία να μπει με μεγαλύτερη επιθετική διάθεση στην έναρξη του δευτέρου μέρους. Το ευτύχημα για αυτήν ήταν ότι πέτυχε την ισοφάριση στην πρώτη της τελική σε αυτό το διάστημα: ο Λόβρεν έκανε σέντρα από δεξιά και ο Πέρισιτς έπιασε ασύλληπτη κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι, στέλνοντας τη μπάλα χαμηλά στην αριστερή γωνία του Γκόντα (1-1).

Το γκολ αυτό έβαλε φωτιά στο ματς,που έγινε θρίλερ στη συνέχεια. Ομως το αποτέλεσμα δεν άλλαξε, ούτε στην παράταση.