Η Βόλφσμπουργκ «έθαψε» τη Ρεάλ

Τρεις μέρες μετά τη μεγάλη εκτός έδρας νίκη της επί της Μπαρτσελόνα, η Ρεάλ εμφανίστηκε αγνώριστη στο ματς του Champions League απέναντι στη Βόλφσμπουργκ. Εχασε με 2-0 από τους Γερμανούς και κινδυ νεύει τώτα με αποκλεισμό από τα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 18΄με πάναλτι: Ο Ντανίλο ανέτρεψε τον Σούρλε, την εσχάτη των πονών  εκτέλεσε ο Ροντρίγκεζκαι ο Νάβας υποχρεώθηκε να μαζέψει τη μπάλα από τα δίχτυα του, πρώτη φορά μετά από 738 λεπτά στο Champions League.

Επτά λεπτά αργότερα, στο 25΄, η σέντρα του Ενρίκε βρήκε στην κίνηση τον Αρνολντ, ο οποίος έγραψε το 2-0.

Η Ρεάλ είχε έναν Γολγοθά θα ανεβεί, καθώς ποτέ στην ιστορία της στη διοργάνωση, δεν είχε καταφέρει να ανακάμψει όταν βρέθηκε πίσω στο σκορ με διαφορά δύο γκολ. Η εικόνα της δεν είχε την παραμικρή σχέση με αυτήν που της χάρισε τη νίκη στο «Κλάσικο» του περασμένου Σαββάτου.

Η  Βόλφσμπουργκ  που ποτέ δεν έχει συμμετάσχει σε ημιτελικούς ευρωπαϊκής διοργάνωσης, βρίσκεταιτώρα πολύ κοντά στη μεγαλύτερη επιτυχία της . Η Ρεάλ δεν πρόκειται βέβαια να καταθέσει τα όπλα και στη ρεβάνς της Μαδρίτης θα προσπαθήσει να ανατρέψει το σε βάρος της σκορ.

Διαιτητής: Τζανλούκα Ρόκι (Ιταλία)

Κίτρινες: Μπενάλιο, Βιεϊρίνια, Λουϊς Γκουστάβο, Αρνολντ - Μπέιλ

ΒΟΛΦΣΜΠΟΥΡΓΚ (Ντίτερ Χέκινγκ): Μπενάλιο, Βιεϊρίνια, Νάλντο, Ντάντε, Ρικάρντο Ροντρίγκεθ, Γκιλαβονγκί, Λουίζ Γκουστάβο, Άρνολντ, Μπρούνο Ενρίκε (80΄ Τρας), Ντράξλερ (90+3΄ Σάφερ), Σέρλε.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Ζινεντίν Ζιντάν): Κέιλορ Νάβας, Ντανίλο, Πέπε, Σέρχιο Ράμος, Μαρσέλο, Καζεμίρο, Μόντριτς (64΄ Ισκο), Κρόος (85΄ Χάμες Ροντρίγκες), Μπέιλ, Κριστιάνο Ρονάλντο, Μπενζεμά (41΄ Χεσέ).