Πολιτική

Ισόπαλες Αγγλία - Ρωσία

Σε ένατη κατά σειρά πρεμιέρου ευρωπαϊκού κυπέλλου η Αγγλία δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη. Στο "Βελοντρόμ" της Μασσαλίας, όπου αντιμετώπιζε τη Ρωσία, περιορίστηκε σε ισοπαλία 1-1 προβληματίζοντας φίλους και παίκτες του στοιχήματος, που την πόνταραν ως  μεγάλο φαβορί.

Οι Αγγλοι ήταν καλύτεροι, είχαν  εδαφική υπεροχή και κατοχή μπάλλας στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, αλλά έχασαν τη νίκη στις καθυστερήσεις.

Προηγήθηκαν στο 72' με τον Ντάιερ, ο οποίος σε εκτέλεση φάουλ από το ημικύκλιο της περιοχής έστειλε τη μπάλλα στο "γάμμα" της εστίας του Ακινφέεφ.

Οι Ρώσοι ήταν καλύτεροι το τελευταίο ημίωρο, όταν πίεσαν αρκετά, διεκδικώντας αρχικά τη νίκη και στη συνέχεια την ισοφάριση. Το 1-1 έκανε με κεφαλιά ο Μπερεζούττσκι, στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων

ΑΓΓΛΙΑ: Χαρτ, Γουόκερ, Κέιχιλ, Σμόλινγκ, Ρόουζ, Ντάιερ (86' Μίλνερ), Άλι, Ρούνεϊ (77' Γουίλσιρ), Λαλάνα, Στέρλινγκ, Κέιν.

ΡΩΣΙΑ: Ακινφέεβ, Σμόλνικοβ, Ιγκνασέβιτς, Βασίλι Μπερεζούτσκι, Σένικοβ, Νόιστεντερ (80' Γκλουσακόφ), Γκολοβίν (77' Σιρόκοφ), Σάτοβ, Σμόλοβ (85' Μαμάεφ), Κοκόριν, Τζιούμπα.