Νίκη-πρόκριση της ΑΕΚ στους ομίλους του Europa League

Παίζοντας με "ψυχή" και με πίστη στις δυνάμεις της, η ΑΕΚ πέτυχε μια μεγάλη ανατροπή, κέρδισε τη γερμανική Βόλφσμπουργκ με 2-1 στις καθυστερήσεις του αγώνα και πέρασε στους ομίλους του Europa League.

Η Ενωση έχασε πέναλτι στο 0-0, βρέθηκε πίσω στο σκορ, αλλά δεν λύγισε, επιτυγχάνοντας τελικά τον στόχο της.

Η ελληνική ομάδα δεν έπιασε σπουδαία απόδοση, υστερώντας κυρίως στην επίθεση και στις τελικές προσπάθειες. Ηταν όμως σε γενικές γραμμές καλή, περιόρισε την αντίπαλο της και κάλυψε τις αδυναμίες της με το ψυχικό σθένος και τη θέληση των παικτών της.

Στο πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο. Στο 18' η ΑΕΚ κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Κρίστιτσιτς από τον Σλάγκερ.Το εκτέλεσε ο Μάνταλος και ο Πέρβαν απέκρουσε.

Η Βόλφσμπουργκ προηγήθηκε στο τελευταίο λεπτό του α' ημιχρόνου: Ο Μπρέκαλο πάσαρε στον Μεχμέντι κι αυτός με διαγώνιο πλασέ νίκησε τον Τσιντώτα για το 0-1

Στο β΄ ημίχρονο οι «κιτρινόμαυροι» μπήκαν στο γήπεδο αποφασισμένοι να δώσουν και την ψυχή τους. Με οργανωτή του παιχνιδιού τον Σιμόες στο χώρο του κέντρου, πίεσαν ασφυκτικά τους Γερμανούς. Έλειπε όμως η καλή τελική πάσα, αφού ο Μάνταλος ήταν σε κακή μέρα επιθετικά.

Κι αυτό το πρόβλημα το έλυσε ο Σιμόες, ο οποίος με «οβίδα» από τα 25 μέτρα ισοφάρισε στο 65ο λεπτό. Ο Πορτογάλος σκόραρε στην Ευρώπη τρία χρόνια μετά το 3-0 επί της Μπριζ, όταν είχε πετύχει δύο γκολ και είχε οδηγήσει  την ΑΕΚ στους ομίλους του Europa League

Ο Ιταλός προπονητής χρησιμοποίησε όσα «όπλα» είχε στη διάθεσή του, ρίχνοντας στο ματς τους Λιβάγια, Μαχαίρα, Ανσαριφάρντ. Ο Ιρανός ήταν αυτός που έστειλε την ΑΕΚ στους ομίλους καθώς στο 90+4΄ κυνήγησε μια χαμένη μπαλιά, άδειασε την άμυνα της Βόλφσμπουργκ και έγραψε το τελικό 2-1!

Οι συνθέσεις:

ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα): Τσιντώτας, Βασιλαντωνόπουλος, Τσιγκρίσνκι, Σβάρνας, Ινσούα, Σιμόες, Σάκχοφ, Κρίστιτσιτς, Μάνταλος (62΄ Λιβάγια), Γκαρσία (81΄ Μαχαίρας), Ολιβέιρα (87΄ Ανσαριφάρντ)

ΒΟΛΦΣΜΠΟΥΡΓΚ (Όλιβερ Γκλάσνερ): Πέρβαν, Λακρουά, Γκιλαβογκί, Ρουσιγιόν, Πάολο Οτάβιο, Σλάγκερ (60΄ Γκέρχαρντ), Άρνολντ, Στέφεν, Μεχμέντι, Μπρέκαλο (79΄ Μπιάλεκ), Βέγκχορστ.