Ο Ολυμπιακός πήρε την πρόκριση με "γλυκειά ήττα" στην Ολλανδία

Παίζοντας μεθοδικά και με προσήλωση στο στόχο, ο Ολυμπιακός έχασε με 2-1 από την Αϊντχόφεν στην έδρα της ολλανδικής ομάδας, αλλά πήρε αυτό που ήθελε: Την πρόκριση στους "16" του Europa League.

Οι ερυθρόλευκοι εξασφάλισαν στο "εισιτήριο" χάρις στο 4-2 του πρώτου αγώνα στο Καραϊσκάκη.

Στο σημερινό μάτς ξεκίνησαν αμυντικά, πιεζόμενοι από τους Ολλανδούς που κυνήγησαν το γρήγορο γκολ. Η ολλανδική ομάδα είχε σαφή υπεροχή σε όλη τη διάρκεια του ημιχρόνου, αναγκάζοντας τους "ερυθρόλευκους"  να εστιάζουν στην άμυνα και να περιορίζονται σε αντεπιθέσεις .

Το 1-0 έγινε στο 23' από τον Ζάχαβι με κοντινή κεφαλιά μετά από σέντρα..

Ο Ολυμπιακός είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει στο 32', όταν ο Μπρουμα ελίχθηκε στη γραμμή της μεγάλης περιοχής και σούταρε, στέλνοντας τη μπάλα ΄ελάχιστα άουτ.

Η συνέχεια ήταν η χειρότερη δυνατή για τους ερυθρόλευκους: Στο 45' οι Ολλανδοί κέρδισαν φάουλ στη γραμμή της μεγάλης περιοχής. Το εκτέλεσε αριστοτεχνικά ο Ζάχαβι, έστειλε τη μπάλα στο Γ της εστίας το Σα και έκανε το 2-0, σκορ αποκλεισμού για την ελληνική ομάδα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός χρειαζόταν τουλάχιστον 1 γκολ για να διεκδικήσει την πρόκριση, καθώς έπαιρνε το"εισιτήριο" με 2-1 και  3-1, ενώ με 4-2 το ματς πήγαινε στην παράταση.

Το πέτυχε στο 88': Ο Φορτούνης έκανε σέντρα από αριστερά, ο Ελ Αραμπί έπιασε κεφαλιά και ο Ολλανδός γκολκήπερ απέκρουσε. Ο επερχόμενος Χασάν με προβολή έστειλε τη μπάλα στον "ουρανό" των δικτύων, κάνοντας το 2-1 που έδωσε την πρόκριση στο πρωταθλητές Ελλάδας.