Πολιτική

Ουαλία -Σλοβακία διέψευσαν τα προγνωστικά

Στην παρθενική της εμφάνιση σε τελικά Euro η  Ουαλία νίκησε με 2-1 την Σλοβακία,την οποία εταιρείες στοιχήματος και αθλητικοί σχολιαστές θεωρούσαν μέχρι χθες ως ένα από τα αουτσάιντερ για τον ευρωπαϊκό τίτλο.

Η αναμέτρηση στο Μπορντό ξεκίνησε με μία τρομερή ευκαιρία για την Σλοβακία, με τον Μάρεκ Χάμσικ να πλασάρει μέσα από την περιοχή και τον Μπεν Ντέιβις της Τότεναμ να διώχνει με σωτήριο τάκλιν λίγο πριν την γραμμή.

Σε αντίθεση με τους Σλοβάκους, οι Ουαλοί μετέτρεψαν σε γκολ την πρώτη τους καλή φάση στο 10ο λεπτό: Ο Γκάρεθ Μπέιλ εκτέλεσε φάουλ λίγο έξω από την περιοχή, η μπάλλα πήρε περίεργα φάλτσα, ξεγέλασε τον τερματοφύλακα Μάτους Κοζάτσικ και κατέληξε στα δίχτυα.

Η Σλοβάκοι πήραν τα ηνία του αγώνα στο δεύτερο ημίχρονο, με πρωταγωνιτή τον Ρόμπερτ Μακ. Ο παίκτης του ΠΑΟΚ έκανε πολλές διεισδύσεις στην περιοχή των Ουαλών και με δική του προσπάθεια δόθηκε η ευκαιρία στον  Όντρεϊ Ντούντα να ισοφαρίσει: Στο 61' ο Μακ  πήκε στην αντιπαλη περιοχή από τα δεξιά και τη σωστή στιγμή γύρισε  στον νεοεισελθόντα Ντούντα, ο οποίος  με αριστερό πλασε  σημείωσε γκολ, στην πρώτη του επαφή με τη μπάλα.

Οι Ουαλοί σημείωσαν το νικητήριο γκολ στο 81' με αριστερό πλασέ Ρόμπσον-Κάνου, ο οποίος ευνοήθηκε από κόντρες μέσα στη μεγάλη περιοχή των Σλοβάκων.