Ο Τρικαλινός επιχειρηματίας που κυριάρχησε στο εμπόριο σε Ελλάδα και Ευρώπη για δεκαετίες, απεβίωσε σε ηλικία 91 ετών (1927-2018).
Ο Γρηγόρης Σαράφης γεννήθηκε στα Τρίκαλα, ανήσυχο πνεύμα, στα 16 έφυγε από το σπίτι για να καταταγεί στον ΕΛΑΣ. Μετά τις σπουδές του στην Ανωτάτη Εμπορική, παντρεύτηκε και γύρισε στα Τρίκαλα, όπου ανέλαβε το εμπορικό κατάστημα του πατέρα του.
Σύντομα άνοιξε τα φτερά του και ξεκίνησε μια χωρίς προηγούμενο επιχειρηματική ανάπτυξη βάζοντας το σλόγκαν «Σαράφης στα Τρίκαλα, Σαράφης στην Αθήνα, Σαράφης στο Παρίσι» στα χείλη όλης της Ελλάδας.
![Super Market - Grocery shopping, Image by senivpetro on Freepik.com](https://cdn.sofokleousin.gr/sites/default/files/styles/large_740x420/public/2024-07/super-market_senivpetro_freepik.jpg?itok=G1-wC2X1)
ΕΥΖην
Πώς επιλέγουμε τα τρόφιμά μας; Οι τρεις διακριτοί τύποι καταναλωτών
Το φαγητό είναι βασική ανάγκη, οπότε όλοι περιηγούμαστε συχνά στους διαδρόμους του σούπερ μάρκετ και άλλων καταστημάτων τροφίμων. Οι επιλογές που κάνουμε σε αυτούς τους διαδρόμους ...