Ο Ολυμπιακός νίκησε τον Αστέρα στις καθυστερήσεις

"Καρδιοχτύπησε" ο Ολυμπιακός με τον Αστέρα στο Καραϊσκάκη, κινδυνεύοντας να χάσει δύο ή και τρεις βαθμούς στην έδρα του  από τους Αρκάδες και να μείνει νωρίς-νωρίς πίσω στην κούρσα του πρωταθλήματος. Τελικά κέρδισε 2-1 στις καθυστερήσεις, με  γκολ του Νάτχο, που είχε περάσει αλλαγή μερικά λεπτά νωρίτερα και έκανε... μερική απόσβεση του ακριβοπληρωμένου συμβολαίου του.

Οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν από την αρψή κλειστά, προσέχοντας την ανασταλτική λειτουργία και την άμυνα. Προσπάθησαν με αντεπιθέσεις να δημιουργήσουν ευκαιρίες για γκολ και έχασαν μία στο 10', όταν ο Γιαννιώτης έδιωξε σε κόρνερ σουτ του Τσιλιανίδη.

Ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ στο 18΄ με ένα σουτ «φωτοβολίδα» του Καμαρά από 35 μέτρα. Στο σουτ του Αφρικανού μέσου η μπάλα χτύπησε στην εσωτερική πλευρά της οριζόντιας δοκού και εν συνεχεία μέσα από τη γραμμή.

Στο 49΄ οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν καλή ευκαιρία για να διπλασιάσουν, όταν ο Χριστοδουλόπουλος σέντραρε για τον Γκερέρο, ο οποίος υπό πίεση δεν κατόρθωσε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα, ο Ποντένσε έκανε ψαλιδάκι και μπλόκαρε ο Παπαδόπουλος.

Οσο δεν μπορούσαν να πετύχουν δεύτερο γκολ, προσπάθησαν να διαχειριστούν το παιχνίδι και να κάνουν οικονονία δυνάμεων ενόψει του αγώνα με την Μπέτις για το Europa League. O Αστέρας τους «τιμώρησε» στο 67΄ με τον Τόνσο, που είχε μπει λίγο νωρίτερα και σκόραρε με διπλή προσπάθεια.

Στο 86΄ μάλιστα παραλίγο να γίνει το 1-2, όταν ο Μιράντα έκανε κακό υπολογισμό, ο Τόνσο σούταρε και η μπάλα κατέληξε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Γιαννιώτη.

Τελικά η λύτρωση για τον Ολυμπιακό ήρθε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων: Ο Ποντένσε σέντραρε από αριστερά, ο Γκερέρο έκανε κεφαλιά πάσα για τον Νάτχο και εκείνος με δεξί σουτ έδωσε τη νίκη στην ομάδα του.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Γιαννιώτης, Ελαμπντελαουί, Μιράντα, Βούκοβιτς, Τσιμίκας, Καμαρά (84΄ Νάτχο), Μπουχαλάκης, Φορτούνης (74΄ Φετφατζίδης), Ποντένσε, Χριστοδουλόπουλος (72΄ Χασάν), Γκερέρο

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Σάββας Παντελίδης): Παπαδόπουλος, Βλάχος, Τριανταφυλλόπουλος, Πασαλίδης, Ορτέγκα, Ιγκλέσιας, Μουνάφο, Τσιλιανίδης, Καλτσάς (61΄ Τόνσο), Κώτσιρας (46΄ Φερνάντεζ), Μανιάς (79΄ Βαλιέντε)