Πολιτική

Στη Μίλαν το Super Cup Ιταλίας, επικράτησε της Γιουβέντους

Το Super cup Ιταλίας κατέκτησε η Μίλαν επικράτησε της Γιουβέντους με 4-3 στα πέναλντι (1-1 η κανονική διάρκεια του ματς). Οι "ροσονέρι" ήθελαν περισσότερο το τρόπαιο, αν αναλογιστεί κανείς πως είναι ο πρώτος ύστερα από το 2011.

Στο ματς προηγήθηκε η Γιουβέντους με τον Κιελίνι να πλασάρει σχετικά εύκολα μέσα από την περιοχή της Μίλαν ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Βόσνιου Πιάνιτς στο 18'. H Μίλαν άρχισε να ισορροπεί και στο 38' έφτασε στην ισοφάριση μέσα από μία πανέμορφη προσπάθεια: ο Σούσο έβγαλε σέντρα ακριβείας από τα δεξιά και ο Μποναβεντούρα με εκπληκτική γυριστή κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στη δεξιά γωνία του Μπουφόν για το 1-1.

Το δεύτερο ημίχρονο και η παράταση βρήκε τις δύο ομάδες να χάνουν σπουδαίες ευκαιρίες για το πολυπόθητο δεύτερο γκολ αλλά αυτό να μην έρχεται ποτέ. Τελικά στη "ρώσικη ρουλέτα" των πέναλντι η Μίλαν ήταν η νικήτρια.