Πολιτική

Βλέπει Ευρώπη ο Πανιώνιος, πέρασε από την Τούμπα ο ΠΑΣ

Σταθερός και αποτελεσματικός αποδεικνύεται για μια ακόμη φορά ο Πανιώνιος καθώς με ένα σημαντικό "διπλό" μέσα στο Αγρίνιο επί του Παναιτωλικού σκαρφαλώνει πλεόν στις πρώτες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα βλέποντας έξοδο για Ευρώπη. Οι κυανέρυθροι άνοιξαν το σκορ στο 59ο λεπτό ύστερα από ένα ημίχρονο όπου και οι δυο ομάδες είχαν ευκαιρίες να προηγηθούν.

Από εκτέλεση φάουλ του Φούντα από τα δεξιά, ο Τσοκάνης έδιωξε λανθασμένα πάνω στον Μασούντ, με τον Ιρανό σε κενή εστία να σκοράρει. Στο 74’ ο σκόρερ του πρώτου τέρματος εκτέλεσε φάουλ, η μπάλα βρήκε σε αμυντικό του Παναιτωλικού και έφτασε στον Μασούρα, ο οποίος από μέσα δεξιά με διαγώνιο σουτ έκανε το 0-2.

Στην Τούμπα, με μια σπουδαία εμφάνιση ο Πασχαλάκης κράτησε αλώβητο το γκολποστ του ΠΑΣ Γιάννενα και έδωσε μια σπουδαία νίκη στην ομάδα του. Ο ΠΑΟΚ παραμένει σε κρίση, και σήμερα ήταν εμφανής η αδυναμία στο σκοράρισμα καθώς οι παίκτες του Βλ Ίβιτς έχασαν πολλές ευκαιρίες. ΠΑΟΚ - ΠΑΣ Γιάννενα 0-1 με σκόρερ τον Τζημόπουλο.

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για τον Πλατανιά, αφού μετά τον Παναθηναϊκό νίκησε και τη Λάρισα με 3-2. Στην εκπνοή του α’ ημιχρόνου οι Χανιώτες προηγήθηκαν με τον Μουνάφο με εύστοχο πλασέ. Στο 54′ από κόρνερ του Γιορέντε, ο Πριντέτα με κεφαλιά έγραψε το 2-0 για τους Κρητικούς. Πέντε λεπτά αργότερα ο Ναζλίδης μείωσε με πέναλτι από τα έντεκα βήματα. Ωστόσο στο 76’ ο Πλατανιάς κλείδωσε τη νίκη όταν ο Ντεβέσα πάσαρε στον Μανούσο, ο οποίος απέφυγε τον Φατιόν και νίκησε τον Ξενοδόχοφ! Στις καθυστερήσεις η Λάρισα μείωσε σε 3-2 χωρίς όμως να καταφέρει τελικά κάτι παραπάνω